Vodicí pes, který nevodí

27. října 2016

Andreu Malárovou potkala v šesti letech úplná slepota. Se svým osudem se ale vyrovnala a našla si partnera a založila rodinu. Momentálně je ale vystavena další náročné životní situaci – dluží čtvrt milionu korun. A to navíc za vodicího psa, který nevodí.

Vodicího psa si paní Malárová pořídila jako asistenční pomůcku hlavně kvůli tomu, aby se dokázala plně osamostatnit a postarat se i o svého syna. Bohužel po několika týdnech užívání zjistila, že vodicí pes nefunguje tak, jak má – zkrátka nevodí. Nechala si vypracovat i znalecký posudek, který ji dal zapravdu. Pes, který stál přes 250 000 korun, zkrátka není vycvičen tak, jak má.

Vodicí psi pro nevidomé hradí úřad práce. Zároveň ale nenese žádnou odpovědnost na tom, jak byl pes od cvičitelky vycvičen. Poté, co Andrea Malárová psa reklamovala, byl převezen do výcvikového střediska Helppes. Peníze za pomůcku, kterou nevyužívá, by ale teď měla vrátit úřadu práce. Přes čtvrt milionu ale samozřejmě není schopná paní Malárová splácet. Nezbývá ji tedy nic jiného, než se se cvičitelkou psa soudit.

Soud ale trvá už více než rok a Andrea Malárová musí do rozhodnutí soudu celou částku za asistenčního uhradit úřadu práce, protože pomůcku nevyužívá. Přes 250 tisíc ale samozřejmě nemá. Splátky 5 tisíc korun měsíčně jsou navíc v jejím stavu naprosto nepřiměřené a Malárovi se tak dostávají jen více a více do dluhu.

„Rozhodli jsme se Andree Malárové ulevit alespoň v několika splátkách a podpořit ji přímou finanční pomocí vy výši 50 653 Kč. Tato částka by jim měla alespoň na nějakou dobu ulevit se splátkami pro úřad práce. Kdyby soud prohráli a museli vše uhradit, chceme jim otevřít na našem webu crowdfundingovou sbírku,“ říká Čestmír Horký. „Taková pomoc je pro nás samozřejmá. Malárovi se totiž stali obětí podvodu i iracionální byrokracie.“