Postel pro autistu Petříka

04. listopadu 2019

Vybráno: 35 237,- z 50 653,-Kč (69,57 %)

Na projekt přispělo 32 dárců


Jmenuji se Péťa Jochec. Narodil jsem se jako zdravé a vymodlené dítě mým rodičům. V osmém měsíci života jsem se začal měnit… Projevila se u mě těžká forma autismu. Ve svých 13 letech měřím 183 centimetrů a vážím 141 kilo. Užívám psychiatrické léky, které způsobují obezitu a nepřiměřenou konzumaci jídla.

Rodina se snaží Petříkovu hmotnost snížit, ale je to velmi obtížné. S nadváhou se pojí řada problémů, jako je třeba jen nákup postele. Většina obyčejných postelí po čase praskne a po opravě již nevydrží chlapcovy stavy. Rodina se proto obrací na dárce s prosbou o pomoc se zakoupením bytelné postele z masivu s kvalitní matrací. Spánek má Petřík narušený a rodina věří, že kvalitní pevná postel to pomůže zlepšit. Celková částka na pořízení takové postele je 37^3, tj. 50 653 korun.

Petříkova cesta byla velmi trnitá. Musel absolvovat řadu náročných vyšetření, často pod celkovou narkózou, jelikož se chlapec nedá dobře standartně vyšetřit. Konečný verdikt se rodina dozvěděla, když byly chlapci tři roky. Diagnóza zněla: dětský autismus, těžká mentální retardace, ADHD. Aby toho nebylo málo, postupně se přidala diagnóza „pika“ – pojídání nejedlých předmětu a o něco později i to nejhorší – sebepoškozování a agresivita vůči okolí.

Chlapec lpí na rituálech, trpí úzkostmi, depresemi a denně mívá těžké stavy, kdy ohrožuje fyzicky blízké i personál ve škole. V autě musí být nainstalovaná mříž, aby nedošlo k nehodě. Ubližuje také sobě kousáním do rukou.

Kvůli těmto stavům bylo téměř nemožné sehnat vhodné školní zařízení a rodina se tak musela několikrát stěhovat. Až v roce 2014 našli speciální školu v Uničově, kam Petříka dodnes každý den na 5 hodin vozí. Jenže ani tak nemá Petříkova maminka volno, pečuje totiž o svou maminku, která je po mozkové mrtvici ochrnutá a odkázaná na pomoc druhých.

Péče o tyto dvě osoby je velmi náročná. Vedle toho se maminka věnuje také své zdravé jedenáctileté dcerce. Vše zvládá společně s manželem jen díky Bohu a víře v Něj.

Rodina všem dárcům velmi děkuje.