Občanské sdružení Smíšek

10. října 2016

Občanské sdružení Smíšek pomáhá a podporuje znevýhodněné děti z neúplných rodin nebo nefunkčního prostředí. Pomáhají dětem začlenit se mezi kamarády, naučit se nové věci a často i zapomenout na děsivou minulost.

Jedním z takových dětí je i malý Honzík, kterému jsou dnes 4 roky. Jeho dětství ale poznamenala velká psychická i fyzická zátěž. Prvních 2,5 let svého života prožil v prostředí domácího násilí páchaného na něm samotném, ale i na jeho matce.

Takové prostředí se na Honzíkovi výrazně podepsalo – přestože se do školky i na kamarády těší, je velmi nedůvěřivý a bojácný, často i pláče. Psychické trauma z dětství si chlapec nese hlavně v problémech s řečí.

Dnes už Honzík žije pouze s matkou v pronajatém bytě a v klidném prostředí, které mu velmi prospívá. Díky Občanskému sdružení Smíšek a Nadačnímu fondu pomoci se může začít zapojovat do normálního prostředí a mít hezké dětství. Ve školce pracuje se speciálním vychovatelem, pedagogem i logopedem, což je pro něj velmi podnětné prostředí, které mu neustále pomáhá zlepšovat se.

Honzíkova matka nemůže kvůli chlapcovu stavu sehnat zaměstnání na plný úvazek a přivýdělek shání po různých brigádách. Zaplatit byt a zaopatřit tak malé dítě, které potřebuje odbornou péči, není vůbec jednoduché. Honzík ale dělá velké pokroky a už se podařilo vykouzlit mu na tváři i úsměv. A dětský úsměv, to je ten největší pokrok a poděkování zároveň.