sdílet sdílet

V Nadačním fondu pomoci vyplácejí část mzdy v Bitcoinech

V Nadačním fondu pomoci vyplácejí část mzdy v Bitcoinech

 

V lednu 2018 se Nadační fond pomoci přidal k firmám, které začaly svým zaměstnancům vyplácet část mzdy v kryptoměně Bitcoin. Bitcoin je pseudoanonymní decentralizovaná internetová měna, která má konečnou budoucí zásobu 21 000 000 Bitcoinů, nemá žádného provozovatele a nelze efektivně cenzurovat. Na otázky odpovídá ředitel fondu, Čestmír Horký.

Co vás přimělo k tomu, abyste Bitcoin zavedl jako část mzdy pro zaměstnance Nadačního fondu pomoci?

Bitcoiny jsem koupil v lednu 2017. Moje kolegyně pár měsíců po mně. Bitcoinu věřím jako uchovateli hodnoty a do budoucna jako platebnímu nástroji. Je to technologie budoucnosti.Pokud jsem se podíval na tradiční benefity jako jsou stravenky nebo příspěvek na penzijní připojištění, rozhodnutí bylo jasné. Myslím si, že jako benefi nemá BTC konkurenci.Věřím, že na tom kolegové do budoucna vydělají a to hodně.

Jaké jsou hlavní výhody přijímaní Bitcoinu jako části mzdy?

Flexibilita a svobodná volba, jak se svými BTC naložíte.

Kromě toho, že Bitcoinem dnes můžete platit za zboží na mnoha místech a za mnoho služeb, věřím Bitcoinu i jako uchovateli hodnoty. Kolegové mohou tedy nakoupit zboží nebo si Bitcoiny nechají v peněžence a ty se jim, jak všichni věříme, zhodnotí víc, než v případě penzijního připojištění. Bitcoiny si mohou ale také velmi jednoduše směnit za koruny v některých z online směnáren. Držení BTC je také extrémně adrenalinová záležitost, což může někdo vnímat jako další benefit.:)

„Za vyplácení části naturální mzdy bitcoinem jsem vděčná, neboť si již dříve získal mou důvěru. Věřím, že je to pro mne a pro mou rodinu nejideálnější forma spoření do budoucnosti, nebo na stáří. Věřím v jeho potenciál.“ Dodává Kateřina Piechaczková, vedoucí týmu Nadačního fondu pomoci.

Jak to celé funguje?

BTC vyplácíme jako část naturální mzdy. Na začátku roku jsme nakoupili asi 0,3 BTC. Kdo vývoj ceny sleduje, ví, že k aktuální ceně nebyla nejvhodnější doba k nákupu. Každý měsíc pak kolegům vyplácíme část mzdy v Bitcoinu do jejich BTC peněženky podle aktuálního kurzu. Stanovili jsme si fixní částku v CZK. Musím podotknout, že infrastruktura pro plynulé vyplácení BTC zaměstnancům, ještě není optimální. Zatím chybí aplikace, která by umožňovala platby rychle a pohodlně zaměstnancům pravidelně posílat, přepočítávat aktuální kurz a třeba rovnou generovat účetní doklady, které jsou s transakcí spojeny.

„Bitcoin a decentralizované technologie jsou klíčové nástroje pro budoucí prosperitu. A jsem rád, že Nadační fond pomoci je průkopník v adopci těchto nastupujících technologií.“ Karel Janeček, předseda správní rady a zakladatel.

Která organizace vám se zavedením pomáhala?

V Nadačním fondu pomoci nám s kompletní implementací BTC pomohla advokátní kancelář Blockchain legal. Pomohli nám vytvořit metodiku vyplácení, směrnici a také způsob evidence pro účetní potřeby. Na první platbu, kterou jsme realizovali na konci ledna, osobně dohlížel zástupce Blockchain legal v kanceláři Nadačního fondu pomoci.

“Jsme z přístupu Nadačního fondu pomoci nadšení. Rozhodnutí o akceptaci Bitcoinu jako formy daru a jeho interního používání si vážíme a věříme, že jej ocení jak potenciální dárci, tak i zaměstnanci. Stejně tak doufáme, že ve stopách Nadačního fondu pomoci půjdou i další, ať už v charitativní či jiné oblasti.” Pavel Urbaczka, Blockchain Legal

Co byste vzkázal těm, kteří se nyní rozhodují na Bitcoin přejít?

Pokud se nebojíte experimentovat, BTC určitě jako benefit doporučuji. Při zavádění se určitě obraťte na někoho, kdo má s touto oblastí zkušenost. Čas věnujte určitě tomu, co BTC je a jak funguje. Udělat chybu při práci s Bitcoinem se totiž nevyplácí. Nebojte se volatility.  BTC je na začátku, proto na něj nahlížíme z horizontu dlouhodobější investice. Je důležité nedělat hysterické kroky, jako např. při větším propadu prodávat.

Jednoduše řečeno: HODL! 

Čestmír Horký, ředitel Nadačního fondu pomoci Karla Janečka

 

Související články

Jak dostat BTC mezi zaměstnance: https://medium.com/bitperia-stories/návod-jak-vyplácet-mzdu-v-bitcoinech-3fc086a2e200

Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu: http://btctip.cz

napsali o nás v Hlídacípes.org

HlídacíPes

 

Vložit komentář

Aktualizováno: 4. dubna 2018

Autor: Kateřina Piechaczkova

SDÍLEJTE ČLÁNEK

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

Ondrášek děkuje dárcům

Poděkování od Nelly

Terapie pro Janičku

Pozdravy všem mým andílkům pomocníčkům

ZOBRAZIT VŠE