sdílet sdílet

Pomoc oběti domácího násilí

Pomoc oběti domácího násilí

 

Příběhy týraných žen jsou vždy velmi smutné téma. O to smutnější je, že se takové věci dějí neustále kolem nás, za zavřenými dveřmi domácností.

Kristýna V. má právě jednu takovou otřesnou zkušenost za sebou. Ona i její tři děti se stali oběťmi domácího násilí ze strany manžela. Trvalo to dlouhé tři roky, než Kristýna dokázala sebrat odvahu a situaci se nebála začít řešit. Rozhodnutí bylo o to těžší, protože Kristýna byla na svém manželovi naprosto finančně závislá a věděla, že zvládnout vše sama nebude vůbec snadné. Spousta matek a žen v podobné situaci ví, že od státu žádnou pomoc čekat nemohou, a tak se bojí odejít, protože v tom zůstanou zcela samy.

Na moment, kdy držel její manžel v ruce nůž a křičel, že si ublíží, a přitom ohrožoval nožem ji, už asi nikdy nezapomene. Věděla, že to je poslední kapka, kterou zvládne unést. Jejich syn v tuto chvíli zavolal městskou policii, ta ale při příjezdu nemohla udělat vůbec nic – řekla, ať se děti uklidní a že k ničemu dalšímu nemají pravomoci. Ani jejího manžela vykázat nemohou. Kristýna ze strachu z manžela seděla celou noc před dveřmi dětského pokoje a hlídala své děti.

Když další den ráno odešel její manžel do práce, podala trestní oznámení. Spojila se s Bílým kruhem bezpečí, který ji dal další kontakt, kde by ji mohli pomoci. Dlouhé hodiny telefonování, výslechů na inspekci policie a popisování jejího příběhu. I díky dalším organizacím, dosáhla měsíčního vykázání jejího manžela.

Příběh Kristýny snad možná konečně nabírá šťastného konce. Zažádala o rozvod i o svěření dětí do vlastní péče a doufá v rychlé vyřízení ze strany soudu. Zároveň i doufá, že bude už brzy moct s dětmi žít v klidu a bez neustálého strachu. Kristýna ví, že ten boj bude ještě dlouhý, ale teď už má dobře nakročeno k tomu, aby ho i s dětmi zvládla.

Dnes Kristýna lituje pouze jediné věci – že se nedokázala odhodlat k těmto činům dříve. Zároveň ji mrzí, že je tak málo organizací, které jí dokázaly opravdu v ohrožení pomoci.

Chtěla by vzkázat všem ženám, že jakýkoli druh týrání se dá řešit a že náš život má příliš velkou hodnotu na to, abychom se nechali trápit a ohrožovat někým jiným.