FAQ

Co je to crowdfunding?

Crowdfunding je moderní forma financování, kdy se na výslednou částku skládá celá veřejnost, a to klidně po malých příspěvcích.

Jak si můžu zažádat o finanční pomoc nebo si otevřít projekt?

Žádost můžete jednoduše vyplnit zde na našem webu. Do žádosti uveďte veškeré možné informace, abychom mohli Vaší situaci co nejlíp posoudit.

Jak to funguje?

Dáme si společnou schůzku, na které se domluvíme, co bude z Vaší strany potřeba – název a fotografie k projektu, popis toho, na co peníze vybíráte a krátký video medailonek. Také se domluvíme na všech termínech a celkovém harmonongramu projektu. A pak se do toho hned pustíme! Po celou dobu projektu spolu komunikujeme a vyřizujeme za Vás administrativu, od Vás ale zase potřebujeme plné nasazení a chuť dotáhnout věci do konce.

Musím dodat k projektu video? Je to složité?

Ano – video je hodně důležité, protože nejlépe prezentuje Váš projekt veřejnosti. Nemusí být složité, mělo by ale jasně vystihovat, co děláte a proč by měli lidé v tomto podpořit právě Vás. Nebojte se být kreativní! I na mobil natočíte dnes skvělé věci. Když si nebudete vědět rady, rádi Vám s videem pomůžeme. Návod jak natočíte jednoduché video najdete i zde: proklik

Co musím udělat před otevřením sbírky?

Pořádně si projekt naplánovat. Rozmyslet si, jakou cílovou částku jste schopní vybrat, zamyslet se nad tím, kde a jakou formou budete projekt prezentovat. Nebojte se využít všech možných akcí, které máte dostupné (dny otevřených dveří, festivaly apod.) Určit si časový harmonogram sbírky. Začněte komunitu tvořit hned – už dopředu oslovte své známé, aby Vás ve sbírce podpořili.

Co je zlatý řez?

Zlatý řez, latinsky sectio aurea, označuje poměr o hodnotě přibližně 1, 618. Není to jen matematický pojem, vyskytuje se téměř všude v přírodě. Zároveň je to oblíbený pojem Karla Janečka, který částkou 1,618 násobí jim vybrané nadační příspěvky!

Co bude s penězi, když nevyberu cílovou částku?

Jednoduše – co vyberete, to dostanete. Pokud se Vám nepodaří vybrat cílovou částku, odnesete si to, co jste vybrat dokázali. Není to jako u dalších crowdfundingových portálů, že pokud projekt nenaplníte, musíte částky vrátit donátorům.

Bude mě to něco stát?

Za spuštění projektu ani za další podporu v jeho průběhu nic neplatíte. Bude Vás to ale stát čas a chuť něco dělat.

Kdy dostanu peníze?

Peníze dostanete po ukončení projektu na základě smlouvy o nadačním příspěvku.

O kolik si mám říct?

Výši požadované částky necháme na Vás, ale její finální podobu si pak společně odsouhlasíme.

Blogové články

Mecenášství ukazuje vyspělost společnosti

Richard Langer je moderátor, publicista a zakladatel Mecenáš klubu a Ceny Ď, který si rád dělá věci po svém. Cena Ď oceňuje ty, kteří sponzorují kulturu, charitu, vědu a vzdělávání. „Poděkování často není slyšet, ale pro inspiraci ostatních je velmi důležité.