FAQ

Co je to crowdfunding?

Crowdfunding je moderní forma financování, kdy se na výslednou částku skládá celá veřejnost, a to klidně po malých příspěvcích.

Jak si můžu zažádat o finanční pomoc nebo si otevřít projekt?

Žádost můžete jednoduše vyplnit zde na našem webu: odkaz s proklikem. Do žádosti uveďte veškeré možné informace, abychom mohli Vaší situaci co nejlíp posoudit.

Jak to funguje?

Dáme si společnou schůzku, na které se domluvíme, co bude z Vaší strany potřeba – název a fotografie k projektu, popis toho, na co peníze vybíráte a krátký video medailonek. Také se domluvíme na všech termínech a celkovém harmonongramu projektu. A pak se do toho hned pustíme! Po celou dobu projektu spolu komunikujeme a vyřizujeme za Vás administrativu, od Vás ale zase potřebujeme plné nasazení a chuť dotáhnout věci do konce.

Musím dodat k projektu video? Je to složité?

Ano – video je hodně důležité, protože nejlépe prezentuje Váš projekt veřejnosti. Nemusí být složité, mělo by ale jasně vystihovat, co děláte a proč by měli lidé v tomto podpořit právě Vás. Nebojte se být kreativní! I na mobil natočíte dnes skvělé věci. Když si nebudete vědět rady, rádi Vám s videem pomůžeme. Návod jak natočíte jednoduché video najdete i zde: proklik

Co musím udělat před otevřením sbírky?

Pořádně si projekt naplánovat. Rozmyslet si, jakou cílovou částku jste schopní vybrat, zamyslet se nad tím, kde a jakou formou budete projekt prezentovat. Nebojte se využít všech možných akcí, které máte dostupné (dny otevřených dveří, festivaly apod.) Určit si časový harmonogram sbírky. Začněte komunitu tvořit hned – už dopředu oslovte své známé, aby Vás ve sbírce podpořili.

Co je zlatý řez?

Zlatý řez, latinsky sectio aurea, označuje poměr o hodnotě přibližně 1, 618. Není to jen matematický pojem, vyskytuje se téměř všude v přírodě. Zároveň je to oblíbený pojem Karla Janečka, který částkou 1,618 násobí jim vybrané nadační příspěvky!

Co bude s penězi, když nevyberu cílovou částku?

Jednoduše – co vyberete, to dostanete. Pokud se Vám nepodaří vybrat cílovou částku, odnesete si to, co jste vybrat dokázali. Není to jako u dalších crowdfundingových portálů, že pokud projekt nenaplníte, musíte částky vrátit donátorům.

Bude mě to něco stát?

Za spuštění projektu ani za další podporu v jeho průběhu nic neplatíte. Bude Vás to ale stát čas a chuť něco dělat.

Kdy dostanu peníze?

Peníze dostanete po ukončení projektu na základě smlouvy o nadačním příspěvku.

O kolik si mám říct?

Výši požadované částky necháme na Vás, ale její finální podobu si pak společně odsouhlasíme.

Blogové články

Mecenášství ukazuje vyspělost společnosti

Richard Langer je moderátor, publicista a zakladatel Mecenáš klubu a Ceny Ď, který si rád dělá věci po svém. Cena Ď oceňuje ty, kteří sponzorují kulturu, charitu, vědu a vzdělávání. „Poděkování často není slyšet, ale pro inspiraci ostatních je velmi důležité.