sdílet sdílet

3 otázky pro Sylvu

3 otázky pro Sylvu

 

Sylva píše o práci v Nadačním fondu pomoci
Co v Nadačním fondu děláš?
Když k nám přijde žádost o pomoc, pečlivě ji pročtu a snažím se k ní získat co nejvíc informací, sestavit si kompletní obrázek o daném člověku, jeho situaci, o tom, jak dosud postupoval a podobně. Na poradě předkládám kolegům jednotlivé žádosti spolu se svou analýzou, úvahami, otázkami, návrhy. Vše prodiskutujeme a vždy hledáme cestu, jak danému člověku můžeme pomoci. I v případě, kdy do naší cílové skupiny nespadá, a tudíž ho finančně nepodpoříme. Když to jde, snažím se aspoň vyhledat vhodnou sociální službu nebo jiné nadace zaměřené na danou problematiku. Někdy nabízíme externí finanční poradenství pro podchycení rodinného rozpočtu. Někdy, když jde o větší částky, dohodneme se na otevření crowdfundingové sbírky.
Co musíš umět?
V první řadě by měl být lidský a umět empaticky jednat s lidmi v těžké životní situaci. Často se na nás totiž obracejí lidé zoufalí, až po vyčerpání všech jiných možností, které je napadly. Poměrně často se jedná o oběti trestných činů a s nimi je dobré jednat dvojnásob citlivě a s respektem.
Osobně hodně těžím ze svých znalostí a zkušeností sociální pracovnice. Že znám obraz některých problémových jevů typu sociálního vyloučení, dluhové pasti, domácího násilí, některých zdravotních postižení, a co s sebou můžou tyto jevy nést za souvislosti. Znám taky systém sociálních dávek a důchodů, síť sociálních služeb, dokážu se základně zorientovat v právním textu a podobně. Konzultantovi se taky určitě hodí široký rozhled, který si v NFP pořád rozšiřuju.
Zároveň je ale podle mě strašně důležité umět tyhle odborné znalosti a zkušenosti odložit a poslouchat i svůj zdravý selský rozum a své emoce. A podle potřeby střídavě jedno i druhé zohledňovat a odkládat a ve výsledku to umět spojit.
Cenná dovednost, na které pořád pracuju, je nenosit si silné příběhy v hlavě domů.
Která věc tě v NFP nejvíce zaujala?
Baví mě poznávat, jak funguje crowdfunding. Na první pohled je to jednoduché – nějaký člověk má silný příběh, potřebuje pomoc, zveřejní to na internetu a lidé se na něj složí. Ve skutečnosti je to ale mnohem složitější alchymie a podstatně víc práce. Když se crowdfundingová sbírka podaří, má to své kouzlo a pro všechny zúčastněné je to posilňující zkušenost. Pro potřebného člověka je to ujištění, že v tom není sám, pro jeho rodinu je to trocha úlevy od starostí, pro sympatizanty pomáhající se sbírkou a pro samotné dárce je to zážitek velké hodnoty jejich času, peněz a zájmu.

Vložit komentář